top of page
DSC_6445_1的副本.jpg

O MNIE

  • ​I nagroda w V IAC-Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Chiny, 2019)

  • II nagroda w VII CONCORSO MUSICALE CITTÀ’ DI FILADELFIA (Włochy, 2015)

  • II nagroda w CHINY - ASEAN młodzieżowym Konkursie Pianistycznym (Chiny, 2015)

  • II nagroda i Nagroda Specjalna “THEO BIKIS IN MEMORIAM” w III Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów (Łotwa, 2014)

  • Finalistka w Wiedeńskim Międzynarodowym Konkursie Muzyki Klasycznej (Austria 2021)

  • Finalistka w XX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Maria Giulilei” (Włochy, 2019)

  • Finalistka w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “María Herrero” (Hiszpania 2019)

  • Uczestnictwo w XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (Polska, 2019)

  • Finalistka w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Vietri sul Mare - Costa Amalfitan” (Włochy, 2017)

Łącząc własne doświadczenia, XueEr Sun poświęciła się międzykulturowej współpracy projektowej badając i upowszechniając kulturę chińską z perspektywy zachodniej edukacji muzycznej. Jej solowa płyta „Chiny językiem fortepianu” zdobyła Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego w 2022 roku. We wrześniu tego samego roku została zaproszona przez Ambasadę Chin w Polsce do realizacji video performance, które zostało wyemitowane online na uroczystości z okazji 73-ciej rocznicy proklamowania Nowych Chin. W uroczystości uczestniczyli: Podsekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP a także Przewodniczący oraz Wiceprzewodniczący Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej. Video przygotowane przez XueEr Sun zostało wyemitowane w Centralnej Telewizji Chińskiej - CCTV News. Współpracowała również przy projektach z różnymi ośrodkami kultury, m.in.: Ministerstwem Edukacji Chin, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Instytutem Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Galerią Savchenko.

Uczestniczyła w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, występując zarówno jako solistka jak i kameralistka w Polsce, Austrii, Chinach, Łotwie, Włoszech, Hiszpanii. Ma wystarczające doświadczenie sceniczne i jakość zawodową, jej repertuar obejmuje twórczość od baroku do współczesnej muzyki narodowej. W 2015 roku została zaproszona do udziału w koncercie inauguracyjnym IV Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów jako laureatka poprzedniego konkursu w Rydze, podczas którego wykonała repertuar chiński i polski. W 2019 roku wzięła udział w koncercie fortepianowym „Chiny na Palcach” w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Sztuki zorganizowanego z okazji obchodów 70. Rocznicy proklamowania Nowych Chin w Centralnym Konserwatorium Muzyki w Pekinie. 

XueEr brała udział w wielu różnych wykładach artystycznych, międzynarodowych festiwalach muzycznych, mistrzowskich kursach solowych i kameralnych. W 2020 roku była rekomendowana przez Instytut Polski - Wydział Kultury Ambasady RP do udziału w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej organizowanym przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz nagrała kurs mistrzowski prowadzonym przez prof. Katarzyną Popową-Zydroń w Filharmonii Narodowej w Warszawie, ta seria filmów jest wykorzystywana jako chiński narodowy materiał edukacyjny. Uczestniczyła także: II i III Ogólnopolska Studenckie Konferencja Artystyczno-Naukowa „Gramy razem”, X Międzynarodowy Kurs Pianistyczny w Katowicach, 2019 Międzynarodowe Forum Pianistyczne Bieszczady bez granic w Sanoku oraz Kurs Mistrzowski dla zespołów kameralnych w Gdańsku. Doskonaliła swoje umiejętności pod okiem znanych i cenionych profesorów takich jak: Matti Raekallio, Philipp Giusiano, Andrzej Jasiński, Ewa Pobłocka, Aquiles Delle Vigne, Anna Malikova, Lidia Grychtołówna, Anna Górecka i Maxim Puryzhinskiy.

Urodziła się w marcu 1995 roku w Chinach. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Wiesławy Skrzypek – Ronowskiej i dr hab. Piotra Kępińskiego w 2018 roku. W październiku tego samego roku została przyjęta na studia doktoranckie w klasie prof. zw. dr hab. Włodzimierza Wiesztordta w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Ukończyła studia doktoranckie w 2021 roku, obecnie przygotowuje się do obrony doktoratu.

bottom of page